Kontenery budowlane – co powinno znaleźć się na ich wyposażeniu?

Kontenery budowlane – co powinno znaleźć się na ich wyposażeniu?

Na budowach kontenery służą nie tylko pracownikom w czasie przerw. Wiele firm adaptuje je na pomieszczenia mieszkalne, sypialniane dla ekip będących w delegacji. To wygodna opcja pozwalająca zoptymalizować koszty ogólne inwestycji. Dowiedz się, jak powinno wyglądać wyposażenie kontenera budowlanego z uwzględnieniem funkcji, jaką docelowo będzie on pełnił.

Kontener budowlany – podstawowe instalacje w obiekcie

Aby kontener budowlany nadawał się do użytkowania przez pracowników, powinien posiadać podstawowe wyposażenie. Są to instalacje:

  • elektryczne,
  • wodne,
  • grzewcze.

Dzięki nim użytkujący obiekt pracownicy będą mieli zapewniony dostęp do ciepłej wody bieżącej oraz prądu. Warto, aby latem zadbać o obecność klimatyzacji. Chłodzenie powietrza w nagrzanym kontenerze jest niezbędne, aby można było w nim spać czy odpoczywać.

Źródło: Mastertec

Kontenery piętrowe – zadaszenia, balkony i schody zewnętrzne

Jeżeli myślimy o kontenerach budowlanych jako tymczasowych obiektach noclegowych dla pracowników, warto rozważyć konstrukcje piętrowe. Ułożenie jednego na drugim zapewni sporo miejsca w środku i nie zajmie zbyt wiele przestrzeni, jak w układzie poziomym. Jednak warto mieć na uwadze konieczność doposażenia takiej konstrukcji w elementy zewnętrzne, czyli:

  • schody prowadzące na piętro,
  • balkon lub taras z barierką ochronną,
  • daszek nad wejściem.

Standard wyposażenia zewnętrznego jest ustalany indywidualnie pomiędzy inwestorem a wykonawcą. Obowiązkowa jest natomiast izolacja termiczna – materiałem najlepiej sprawdzającym się w tej roli jest płyta wiórowa, laminowana albo kartonowo-gipsowa.

Żaluzje fasadowe do zaciemniania wnętrz

Zwłaszcza w kontenerach, które są wyeksponowane na działanie promieni słonecznych, wymagają wspomnianej już klimatyzacji. Ale nie tylko – do skutecznego obniżania temperatury sprawdzą się także żaluzje zewnętrzne. Po zaciągnięciu zaciemniają wnętrze kontenera, umożliwiając pracownikom wartościowy wypoczynek, nawet gdy za oknami jest jeszcze dzień.

Dodajmy, że rolą żaluzji fasadowych jest także ochrona przed niechcianymi gośćmi. Takie osłony trudno sforsować, a sama ich obecność zniechęca potencjalnych włamywaczy.

Meble, wyposażenie i sprzęty AGD oraz RTV

Wreszcie wyposażenie w meble i sprzęty AGD. Tutaj sporo zależy od tego, jaki standard pracodawca chce oferować swoim pracownikom, jakie ma z nimi ustalenia. Jeżeli pracownicy mają w tym miejscu nocować, to niezbędne okażą się łóżka i szafy. Można swobodnie wkomponować je w pomieszczenia sypialniane. Natomiast aneks kuchenny musi zawierać:

  • kompaktową kuchenkę,
  • mikrofalówkę,
  • ekspres do kawy,
  • czajnik,
  • podstawowe naczynia, garnki i sztućce,
  • lodówka.

Powinny tutaj znaleźć się szafki do przechowywania produktów spożywczych oraz zastawy stołowej. W zależności od układu wnętrza, przy kuchni często znajduje się wejście do kontenera. Pamiętaj, aby przy drzwiach zamocować wieszaki, a jeśli miejsce pozwoli to wieszaki na kurtki. W środku powinno być też miejsce na łazienkę lub/i toaletę.

Jeżeli oprócz samych kontenerów mieszkalnych poszukujecie również kontenerów na śmieci, gruz i odpady budowlane, koniecznie możecie zapoznać się Państwo z ofertą firmy Gruznet, która świadczy ogólnopolskie usługi kompleksowego wywozu odłamków rozkruszonego muru, cegły, kamienia itp.